Ovogodišnje obeležavanje Međunarodnog dana dece obolele od raka – 15. februara, naslanja se na kontinuitet aktivnosti ostvarenih u kontekstu tekuće globalne kampanje, otpočete 2024. godine. Prethodna godina kampanje bila je posvećena rasvetljavanju izazova i detaljnijem definisanju problema i smerova akcije relevantnih za temu malignih bolesti kod dece, uz osnaživanje pacijenata i porodica za iznošenje ličnog aspekta borbe sa malignim bolestima. Nastavljajući se na ostvarene rezultate iz prethodne godine, ovogodišnja globalna kampanja pod sloganom „Inspiring action / Podsticaj na akciju“, ima za cilj preduzimanje konkretnih koraka u potrazi za rešenjima uočenih problema, a u obliku širokog zajedničkog delovanja svih zainteresovanih činilaca – zdravstvenih radnika, pacijenata, porodica i zajednica u celini. Jedan od ključnih ciljeva ovogodišnjih aktivnosti je i dostizanje kolektivne posvećenosti zajednica ka otklanjanju svih prepreka i nejednakosti u ovom polju, pružajući na taj način pacijentima i njihovim porodicama podršku koja im je neophodna. Međunarodni dan dece obolele od raka ustanovljen je 2002. godine radi ujedinjavanja aktivnosti i slanja jasne poruke u kontekstu javnozdravstvenih napora ka unapređenju društvenog odgovora na problem malignih bolesti kod dece, a deo Kalendara javnog zdravlja u Republici Srbiji postao je 2013. godine.
Najčešće vrste malignih bolesti u dečjem uzrastu su leukemije, tumori mozga, limfomi, neuroblastom i Vilmsov tumor. Rana i tačna dijagnoza malignih bolesti kod dece, praćena efektivnim lečenjem, treba da bude cilj svakog učinkovitog pristupa u kontroli ovih bolesti.
Uspeh izlečenja raka kod dece je veliki, znatno veći nego u populaciji odraslih. U visokorazvijenim zemljama sveta, stopa preživljavanja prelazi 80%. Rano otkrivanje i tačna dijagnoza malignih bolesti kod dece mogu značajno uticati na povećanje verovatnoće preživljavanja, bolji odgovor bolesti na terapiju kao i manje skupo i manje intenzivno lečenje. Smatra se da koncept rane dijagnoze maligne bolesti kod dece obuhvata tri komponente: znanje i svest roditelja i zdravstvenih radnika o potencijalnim simptomima bolesti; tačnu i blagovremenu kliničku procenu i postavljanje dijagnoze; brz pristup potrebnoj terapiji. Postizanje boljeg efekta programa koji promovišu adekvatan pristup u ranom prepoznavanju i tačnoj dijagnostici malignih bolesti u dečjem uzrastu, ostvarivo je kao zajednički cilj (koji obuhvata i zajedničku akciju) vladinih tela, nevladinih organizacija kao i roditeljskih i udruženja građana.
Izvor: Zavod za javno zdravlje Beograd